9 mniej znanych toksyn na które powinieneś zwracać uwagę

 Miliony zwolenników i entuzjastów zdrowia wciąż „robią to źle”, jeśli chodzi o ochronę ciała jako świątyni duszy, próbując zapobiec przedostawaniu się do ich organizmu złych toksyn i powodowaniu chronicznych szkód, które prowadzą do cierpienia i przedwczesnej śmierci. 

Miliony konsumentów ma wiedzę lepszą niż kiedykolwiek o tym, że  spożywają MSG, aspartam, genetycznie modyfikowaną kukurydzę i soję (w tym oleje), gluten, wodę z kranu, syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, tłuszcze nasycone, tłuszcze trans i inną przetworzoną „śmieciową żywność”. Jednak to nie wystarczy. Nie wystarczy filtrować najpopularniejszych toksyn. 

Czy często „jesz na mieście” lub łapiesz „na wynos” i zamawiasz „dostawę” z restauracji w Twojej okolicy? Zgadnij, jakiego oleju używają do przygotowywania jedzenia? Najtańszy rodzaj, jest również nazywany olejem rzepakowym i jest nie tylko GMO, ale koaguluje w organizmie, powodując przyrost masy ciała, utratę pamięci i ostatecznie demencję. To numer jeden na liście zakazanych substancji, jeśli chodzi o spożywanie  złych toksyn spożywczych, szczególnie jeśli chodzi o regularne spożycie. 

Czy wiesz, że w większości produktów spożywczych w słoikach i puszkach stosuje się środek konserwujący, który zapewnia produktom dłuższy okres przydatności do spożycia, jednocześnie skracając życie człowieka? Ten powszechny „konserwant” rozpuszcza osłonkę mielinową białka – zewnętrzną „powłokę” – komórek i powoduje ich samozniszczenie, aby uchronić się przed rakiem, ale to nie zawsze działa. Uważaj na tego drapieżnika w tych słoikach z piklami, zupami, dressingami, papryką etc.  Ta trucizna zajmuje drugie miejsce na liście naszych przebojów.

Jasne, wiesz, że aspartam powoduje niepokój, przyrost masy ciała i depresję, ale czy wiesz, że inny popularny sztuczny słodzik zwany sukralozą ma problemy z opuszczeniem narządów filtrujących, co prowadzi do innych kryzysów zdrowotnych, w tym zespołu jelita drażliwego? To plasuje go na trzecim miejscu na naszej liście. 

Sprawdźmy ile produktów/substancji znasz i rpovujesz unikać w produktach codziennego żywienia? 

#1. Olej rzepakowy (stosują go prawie wszystkie restauracje, bo jest tani)

#2. Benzoesan sodu (zabija ludzkie mitochondria i komórki nerwowe rozpuszczając zewnętrzną powłokę białkową)

#3. Sukraloza (nie oczyszcza się prawidłowo z narządów i powoduje problemy z trawieniem)

#4. Hormony wzrostu (znajdujące się w większości konwencjonalnych produktów mięsnych i mlecznych)

#5. Antybiotyki (znajdujące się w większości konwencjonalnych produktów mięsnych i mlecznych)

#6. Wybielacz (większość białych produktów jest wybielana, plus niektóre ryby)

7. Amoniak (stosowany w większości konwencjonalnych mięs do zabijania bakterii i patogenów)

#8. Przemysłowe środki do zmiękczania chleba (azodikarbonamid i uretan)

#9. Aflatoksyny z grzybów (powszechne w orzeszkach ziemnych, orzechach nerkowca, kukurydzy, produktach pełnoziarnistych i nasionach bawełny – o których wiadomo, że powodują raka wątroby)

Czy u Ciebie lub bliskiej Ci osoby zdiagnozowano raka wątroby? Czy boisz się na niego zachorować? Lepiej zastanów się, jakie „pełne ziarna” są dla ciebie zdrowe, a które zdecydowanie NIE. Słyszałeś kiedyś o aflatoksynach? Tak, to jest napisane poprawnie. Jest to rodzina toksyn wytwarzanych przez określone grzyby, które są powszechne w uprawach rolniczych, takich jak orzeszki ziemne, orzechy, nasiona bawełny i kukurydza. Mogą zanieczyścić te uprawy nie tylko na polach i podczas zbiorów, ale także podczas przechowywania.

Regularna ekspozycja na te aflatoksyny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka wątroby. Wierz lub nie, ale produkty pełnoziarniste nie zawsze są zdrową żywnością. Środki masowego przekazu zakorzeniły to w ludzkich mózgach (zamierzona gra słów), ale nie zawsze jest to prawdą.

Chociaż pełne ziarna są źródłem energii (węglowodany), stanowią również znaczące źródło zanieczyszczeń przenoszonych przez żywność zwanych mykotoksynami, do których należą aflatoksyny, ochratoksyny, fumonizyna B1, deoksyniwalenol i zeralenon. Mogą również zawierać metale toksyczne, takie jak ołów, kadm i arsen. Uważaj również na akrylamid, znane zanieczyszczenie prprocesowe.

Źródło 

https://www.naturalnews.com/2022-07-24-surprisingly-common-food-toxins-you-consume.html

Jeśli chcesz przeczytać inne ciekawe wpisy kliknij linki poniżej 

Chcą, abyś czuł, że zmiana klimatu jest „osobistym zagrożeniem” dla Twojego zdrowia

Zawały serca oraz zakrzepy powoduje wszystko, oprócz cudownej szczepionki na kowid

Mocny film DOKUMENTALNY o UKRAINIE i konflikcie z Rosją III WŚ ‼️

Walcz o swoje dzieci ! - wolne myśli

Ciekawy komentarz na temat Marburga popełniony w październiku 2021


Jeśli chcesz poczytać jak radzić sobie z dolegliwościami, chorobami wejdź na bloga 

https://pokonaj-chorobe.blogspot.com/

Komentarze

Popularne posty

Zełenski: Człowiek, który sprzedał Ukrainę - Mike Whitney